obrazek
banerbanerbanerbanerbanerbaner


obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek obrazek

Przedmieście Bydgoskie w Toruniu

menu menu menu menu menu menu menumenu menu menu menu menu menu menu


 

według nas - wolni od obojętności
To jest miejsce dla wniosków, pomysłów i opinii, którymi zespół redakcyjny portalu mojeprzedmiescie.pl dzieli się ze społecznością Przedmieścia Bydgoskiego i całego Torunia. Tu cytujemy wypowiedzi internautów i mieszkańców dzielnicy, którzy zechcieli swoje zdanie przekazać naszej redakcji za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonicznie lub w bezpośrednich rozmowach w terenie. Stąd płyną sygnały do wielu środowisk naszego miasta, do władz i służb miejskich oraz instytucji i organizacji pozarządowych. Tu przedstawiamy fakty i zmieszczamy zdjęcia odnoszące się do problemów codziennego życia przedmieścia.


Ta zakładka służy także do zamieszczania informacji tekstowych i zdjęć odnoszących się do obiektów, których na Przedmieściu Bydgoskim już nie ma bądź ich dalsze istnienie jest zagrożone odejściem w niebyt.

 

Studio ażurowego daszka

To właśnie one, domy szachulcowe tworzą na przedmieściach naszego miasta starą, XIX-to wieczną aurę, w której obcując możemy cieszyć nasze oczy. Szajerki, przybudówki, podwórka i ogródki dopełniają tę nostalgiczną, zabytkową architekturę, przy której niegdyś czas toczył się kołem konnego wozu, a teraz pozwala nam zwolnić nieco tempo. Szachulcowe domy coraz częściej wyburzane ustępują miejsca ekranom szklanym. Znikają ogródki i swojskie podwórka, topnieją toruńskie zasoby drewnianych ganków, werand i ażurowych daszków. Liczba samochodów goni liczebność mieszkańców. Pojazdy "mają" coraz szersze drogi, a przechodnie coraz bardziej zatrute powietrze.
Trawniki zamieniają się w parkingi. Sytuacji nie poprawi Dzień Bez Samochodu. Dlatego niezwłocznie 1 lutego ogłaszam DNIEM AŻUROWEGO DASZKA.
Urbanistom, architektom i decydentom przypominam o koncepcji przestrzennego zagospodarowania Torunia opracowaną w XX wieku przez Ignacego Felicjana Tłoczka. To dlatego, że domy, osiedla także drogi i chodniki zbyt pochopnie wciskają się w zielone tereny kojące nasze gniazdo. Toruń słynie z otaczających go lasów i to spośród innych miast w Polsce czyni pozytywną różnicę.
Na nic nam drogi, muzea, przestronne gmachy i wnętrza skoro zabraknie świeżego powietrza.

tekst, fot., rys. Krzysztof Piela (1 lutego 2015 r.)
ażurowy daszek - ul. Rybaki 37
ażurowy daszek - fot. ażurowy daszek na kalce
wygląda jak negatyw
ażurowy daszek - rys.

 

Uskrzydlone lwy o smoczych głowach zniknęły z Bydgoskiego Przedmieścia

Kamienica narożna u zbiegu ulicy Krasińskiego i Klonowica jeszcze do dziś zachwyca płaskorzeźbami znajdującymi się pod oknami w elewacji południowej. Pod oknem najwyższej kondygnacji możemy zobaczyć motyw, który zasługuje
na szczególną uwagę, bowiem stanowi on bez wątpienia najliczniejsze skupisko aniołów w jednym obszarze zdobiącym elewację zewnętrzną budynku - być może nawet na terenie całego Torunia.

Zacząłem optymistycznie między innymi po to by podkreślić architektoniczną, zabytkową wartość tego obiektu. Mam także nadzieję, że kamienicy zlokalizowanej przy ul. Klonowica 29 zostanie przywrócony dawny blask.

Przypomnę, iż w lipcu 2009 roku KUJAWSKO-POMORSKI KONSERWATOR ZABYTKÓW podjął decyzję w sprawie wpisu do REJESTRU ZABYTKÓW
historycznego układu urbanistycznego Bydgoskiego Przedmieścia i Rybaków
w Toruniu, która została uprawomocniona w lipcu 2011 roku.

W/w fakt nakłada określony zespół obowiązków jakie spoczywają na właścicielach nieruchomości zabytkowych z jednej strony, zaś drugą stronę odpowiedzialną, za prawidłową i rzetelną ochronę reprezentuje Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu.

Zatem moje pytanie brzmi - DLACZEGO CAŁKOWICIE ZNIKNĘŁY LWY ???!!!

Mowa tu o uskrzydlonych lwach ze smoczymi głowami z elewacji wschodniej, które wieńczyły wejście główne do kamienicy przy ul. Klonowica 29.
Lwów na Bydgoskim jest znacznie mniej niż aniołków więc trzeba je objąć ochroną ścisłą. Chociaż aniołki z elwacji przy ul. Sienkiewicza 18 wkrótce mogą odpłynąć w siną dal.

Moim zdaniem wszystkie drobne detale będące dumą dla zabytkowych kamienic Bydgoskiego Przedmieścia są szczególnie narażone do bezpowrotnego wejścia w strefę niebytu z uwagi na ich delikatność. Dobrze byłoby, aby ich stan budowlany oraz wizerunkowy podlegał stałemu monitorowaniu.
Lista i harmonogram prac remontowych i renowacyjnych w uzgodnieniu
z właścicielami i wspólnotami mobilizowałaby do bieżących, skutecznych działań.
Potencjał w naszym mieście jest, ale studentom i osobom nadzorującym prace nad architektonicznym detalem należałoby dla przyzwoitości i szacunku
do pracy zapłacić!
Skoro za czasów Komuny praktyki dla studentów były płatne, dlaczego nie mają być teraz?

Nie chcę, aby architektoniczne detale z Bydgoskiego Przedmieścia pospadały
z elewacji kamienic jak jesienne liście z drzew. Nie chcę, aby kolejne detale zsuwały się ze ścian i znikały tak jak wspomniane przeze mnie lwy.
Fotografuję dla przyjemności, a także w celach dokumentacyjnych, czasem kadruję z obawy, w imię zachowania.

Jeszcze wierzę w to, że lwy powrócą.

tekst Krzysztof Piela (2 stycznia 2015 r.)

Merytoryczny materiał zdjęciowy ukazuje różnicę stanów z marca 2012 r. i z października 2014 r.
fot. 27 października 2014 r., 15:45 fot. 17 marca 2012 r., 11:33 fot. 17 marca 2012 r., 11:38
Istniejące detale zdobnicze z motywem lwa
lew w drewnianym portalu drzwiowym z ul. Bydgoskiej 88,
fot. 30 maja 2009 r.
lew z kamienicy przy ul. Konopnickiej 20,
fot. 9 czerwca 2003 r.
lwy z elewacji południowej kamienicy przy ul. Mickiewicza 88,
fot. 20 lutego 2012 r.
Aniołki, które mogą odpłynać w siną dal...
anioł z łabędziem na elewacji
przy ul. Sienkiewicza 18,
fot. 19 września 2011 r.
tablica datująca ukończenie
budowy kamienicy
z ul. Sienkiewicza 18,
fot. 19 września 2011 r.
motyw z aniołem - elewacja kamienicy przy ul. Sienkiewicza 18
fot. 19 września 2011 r.
fot. Krzysztof Piela

 

Coś dla kreatywnych

Wszystkich myślicieli, osoby z filozoficzną ikrą, aforystów serdecznie zapraszamy do nadsyłania do naszej redakcji za pośrednictwem poczty elektronicznej swoich życiowych, złotych myśli.
Nie będziemy publikować aforyzmów wulgarnych i bezimiennych.

Poniżej znajduje się tabela przeznaczona do wpisów Waszych autorskich Złotych Myśli.

 


tabela autorskich aforyzmów nadesłanych przez internautów

Lp. Aforyzm - Twoja Złota Myśl Autor Data
1. Fotografia bez komentarza jest jak atrament bez kałamarza. Krzysztof Piela 31.01.2011
2. Niedouczony jest każdy. Leon Zawżdy 31.01.2011
3. Komentarz bez obrazu jest jak jesień bez pejzażu. Krzysztof Piela 13.06.2011

 

Lista obiektów, których już nie ma

Rozwijaj z nami tę listę, przysyłaj teksty i zdjęcia wiążące się z tym zagadnieniem - zapraszamy do współpracy!!!

kino Echo i Bar Pod Kasztanami, posadzka taneczna Pod Kasztanami, kino Bałtyk, skwer parkowy przed Szpitalem Zakaźnym, restauracja Szwajcarska, restauracja Parkowa, kawiarnia Esplanada, kawiarnia Parkowa, mostek nad Martówką, sala gimnastyczna Budowlanych Toruń, willa z ul. Krasińskiego 15a, dom przy ul. Derdowskiego 6, dom przy ul. Derdowskiego 4, dom przy ul. Bydgoskiej 16, dom przy ul. Bydgoskiej 18, dom przy ul. Bydgoskiej 29, dom przy ul. Bydgoskiej 31, dom przy ul. Bydgoskiej 33 a, dom przy ul. Bydgoskiej 35-35a, chata na rogu ul. Moniuszki i Mickiewicza, pomnik Wojsk Balonowych, dom u zbiegu ul. Lindego i Mickiewicza 72, dom przy ul. Mickiewicza 43, dom przy ul. Bydgoskiej 56, nie ma hotelu Kosmos, a także zespołu kawiarniano-restauracyjno-rozrywkowego Wodnik, odeszły w niebyt odkryte baseny i brodziki, które przy Wodniku znajdowały się, dogorywa willa "Spokój Henryka" - niewielki dom, który jest położony w pobliżu wschodniej elewacji gmachu Toruńskich Targów, z podwórek Osiedla ZUPU znikają najdłuższe w Toruniu ławki, zostało ich już niewiele, wraz z pojawiajacą się nową zabudową przybywa na Bydgoskim płotów, znikają zaś swobodne kameralne przejścia, które prostopadle łączyły główne ulice dzielnicy i poszczególne podwórka,
w sobotnią noc 12 października 2013 r. doszło do tragicznego pożaru przy ul. Bydgoskiej 26 (ZOFIJÓWKA), w płomieniach ognia zginęły 3 osoby, główna klatka schodowa i wieżyczka uległy całkowitemu zniszczeniu i tym samym ZOFIJÓWKA JEST NA INDEKSIE OBIEKTÓW ZAGROŻONYCH NIEBYTEM...

więcej...

 

Lista obiektów zagrożonych odejściem w niebyt

Rozwijaj z nami tę listę, przysyłaj teksty i zdjęcia wiążące się z tym zagadnieniem - zapraszamy do współpracy!!!

domy szachulcowe przy ul. Bydgoskiej 50-52 (patrz - architektura - ul. Bydgoska), kamienica przy ul. Chopina 26 ( patrz - architektura - ul. Chopina), ZOFIJÓWKA - DOM PRZY UL. BYDGOSKIEJ 26, zegar znajdujący się na dachu budynku INSTYTUTU ARTYSTYCZNEGO WYDZIAŁU SZTUK PIĘKNYCH UMK przy ul. Sienkiewicza 6/8, kamienica narożna (Krasińskiego 67 i Klonowica 4)...

 

Katastrofa wisi na włosku!!!
W domu przy ul. Bydgoskiej 52 mieszka wiele rodzin, w tym sporo dzieci i osób starszych. Na tyłach tego budynku jego zachodnia, nośna ściana stała się poważnym zagrożeniem i tyka jak bomba zegarowa. Tu nieoczekiwanie dojść może do katastrofy budowlanej, w której ktoś może utracić zdrowie, a nawet życie. Osunięcie się tej ściany może spowodować zawalenie się części stropów. Od wielu lat ten fragment elewacji chłonie wody opadowe jak gąbka, przesiąkają one aż do wnętrz mieszkań, regularnie przyśpieszają butwienie drewnianych belek, zwiększają obciążenie dolnej podstawy ściany. Na zdjęciu obok widać pod dolną belką znaczny przesów muru na zewnątrz. Sytuację pogarsza brak końcowego fragmentu rynny, gdzie z każdym opadem następuje podmywanie. Naszym zdaniem w tym miejscu należy podjąć natychmiastowe czynnośći zabezpieczające przed katastrofą. Ratowanie zabytkowego kompleksu przy ul. Bydgoskiej 50-52 należy rozpocząć na tyłach budynku oznaczonego nr 52. Odwlekanie tej decyzji oprócz w/w zagrożeń może sprawić, że stan zniszczeń i zaniedbań zniechęci potencjalnych inwestorów do odrestaurowania zabytku i doprowadzi do jego wyburzenia.
[3 lipca 2010 r.]
Na zdjęciach od góry: miejsce największego zagrożenia (kliknij by powiększyć foto), ubytki oszklenia okien na klatce schodowej (wiosna, lato, jesień, zima, a szyb nie ma), stan tynków i belek na klatce schodowej, złuszczenie farby na drewnianych schodach, brak końcowego odcinka rynny oraz ubytki w betonowym podłożu.

 

grzybek
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Zamknij